Nar suyu (Nisan2012)

Antioksidan kaynağı içecek: Nar suyu

İçerdiği antioksidan özellikli fenolik maddelerin sağlık açısından olası yararları nedeniyle, günümüzde tüketimi ve buna bağlı olarak da üretimi giderek artan narın, gıda sanayinde işlenerek başta ticari nar suyu olmak üzere çeşitli katma değer eklenmiş ürünler halinde gerek yurtiçinde gerek yurtdışında pazarlanması ülkemiz ekonomisi açısından önem taşımaktadır.

NAR mükemmel bir antitoksidan kaynağıdır.

Narda, E vitamininden 20 kat daha güçlü olan polifenol maddesi bol miktarda bulunur. Antioksidan özelliği olan bu madde, aynı zamanda kalp hastalıklarını önler.

-Kalp krizi riskini azaltır.
-Kansere yakalanma riskini azaltır.
-İshali keser.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Kolesterolü, şekeri dengeler.
-Başta prostat ile cilt kanserini, enfeksiyon ile alerjileri önler.
-Yaraları iyileştirir.
Narın olumlu etkisinin tüm meyvelerden çok daha kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Nar aşırı tüketildiğinde bile herhangi bir olumsuz etki yapmaz.

Narın  Beslenme Değerleri (USDA, 2005)

Besin öğeleri 100 gramındaki miktar Besin öğeleri 100 gramındaki miktar
Kalori Değeri 68 kcal Vitaminler
Su 80.97 g Tiamin 0.03 mg
Protein 0.95 g Riboflavin 0.03 mg
Yağ 0.30 g Niasin 0.3 mg
Karbonhidrat 17.17 g Askorbik asit 6.1 mg
Şeker 16.57 g Vitamin B6 0.105 mg
Lif 0.6 g A vitamini 108 IU
Kül 0.61 g Pantotenik asit 0.596 mg
Mineraller  E vitamini 0.6 mg
Kalsiyum 3 mg K vitamini 4.6 mcg
Magnezyum 3 mg Yağlar
Fosfor 8 mg Doymuş yağ asitleri 0.038 g
Demir 0.3 mg Çoklu doymamış yağ asitleri 0.063 g
Sodyum 3 mg α- karoten 50 mcg
Potasyum 259 mg β- karoten 40 mcg

Nar,  bir  tropik-subtropik iklim meyvesi olup,  özellikle de  Ortadoğu, Akdeniz bölgesinde  ve Asya’nın bazı diğer bölgelerinde yetiştirilmektedir. Çin, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, İran, Irak, Türkiye, Hindistan, Burma ve Suudi Arabistan başlıca nar üreticisi ülkelerdir. Türkiye meyveciliğinde ve dış ticaretinde her zaman önemli yeri olan nar, çeşitli iklim ve toprak koşullarında yetişebilen, bakımı kolay, iç ve dış pazarlarda iyi fiyat bulan, uzun süre ağacında kalabilen ve hasadı takiben depoda muhafaza edilebilen bir meyve türüdür. Bazı kış mevsimlerinde fiyatının 2-3 kat kadar artabilmesi narın oldukça karlı, iyi bir yatırım ürünü olmasını sağlamaktadır. Nitekim, ülkemizin nar üretim miktarları son yıllarda önemli oranda artmıştır.

Türkiye’de nar üretimi narın iklim isteklerine de uygun olarak en yoğun Akdeniz (% 61.8), Ege (% 23.3) ve Güneydoğu Anadolu (% 9.1) Bölgelerinde yapılmaktadır. Esasen  Türkiye’nin 80 ilinde de nar yetiştirilebilmekte, ancak üretimin % 85.2’si yalnızca 9 ilimizde, ve en çok da  (yaklaşık % 38)  Antalya’da gerçekleştirilmektedir. Öte yandan, üretilen narın yaklaşık % 11’i ihraç edilmekte olup, toplam ihracatın % 95’i de Antalya’dan yapılmaktadır.
Nar, taze meyve şeklinde, tane olarak doğrudan  tüketilebileceği gibi, tatlı ve salatalarda garnitür olarak, nar suyu da kokteyllerde tatlandırma ve renklendirme amaçlarıyla kullanım bulmaktadır. Günümüzde nar suyu, özgün bir meyve suyu ürünü olarak ilgili ulusal ve uluslararası ticari pazarda yerini almıştır. Ayrıca nar, gıda sanayimizde alternatif ürünler olarak, ayıklanmış-paketlenmiş nar taneleri, nar konsantresi, nar şarabı, nar reçel ve marmeladı yapımında da kullanılmaktadır.

Gil ve arkadaşları tarafından yürütülen 2000 yılına ait bir çalışmada ticari nar sularında toplam fenolik madde miktarı 2566 mg/L olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarına  göre ise Türkiye’de üretilen ticari nar sularında fenolik madde miktarları 2397 ve 4563 mg/L olarak tespit edilmiştir. Yine analiz sonuçlarına göre, ticari nar sularının antioksidan aktiviteleri % 60.3 ve % 81.8 arasında değişirken, laboratuarda hazırlanan taze nar suyu için bu değer  % 68.97 olarak bulunmuştur.

Esasen Gil ve arkadaşlarının aynı çalışmasında da kabuğu ayrıştırılmamış ticari nar suyunun,  kırmızı şarap ve yeşil çaydan 3 kat kadar daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olduğunun

saptandığı, kabuklu narlardan üretilen ticari nar sularının antioksidan aktivitesinin laboratuvarda hazırlanan taze nar sularından daha yüksek olduğu teyit edilmektedir.  Bunun nedeninin nar kabuğunda hidrolize edilebilir tanenlerin bulunması ve presleme sırasında kabuktaki bu tanenlerin nar suyuna geçmesi, özellikle de punikalajinlerin etkisiyle nar suyunun antioksidan aktivitesinin artması olduğu belirtilmektedir.

Sonuç olarak, bu çalışmanın bulgularına göre, toplam  fenolik madde miktarı en fazla olan nar suyu örneğinin ayni zamanda en yüksek antioksidan aktiviteyi gösterdiği tespit edilmiştir. Nar suyu üretiminde uygulanacak pastörizasyon işleminin fenolik madde miktarında ve dolayısıyla antioksidan aktivitede % 20 civarında bir azalmaya neden olabileceği görülmüş, ancak ticari olarak üretilen nar suyunun üretim sırasındaki tüm kayıplara rağmen oldukça  yüksek bir antioksidan aktivite göstermekte olduğu kanıtlanmıştır.

KAYNAKLAR

1. http://www.antioxidant4life.com/2010/05/23/4-amazing-health-benefits-of-pomegranate-juice/

2.http://www.pomegranatejuicenews.com/

3.Gültekin M, Özçoban D, Karaali A, 2007. Antioksidan kaynağı bir içecek: Nar suyu. Dünya GIDA, Temmuz, 85

4.Dr. Mehmet Öz